Chief Miister of Bihar- Shri Nitish Kumar

Profile

Father's Name : Late Shri Kaviraj Ram Lakhan Singh
Mother's Name : Late Smt. Parmeshwari Devi
Date of Birth : 1st March, 1951
Place of Birth : Bakhtiarpur, District - Patna, State - Bihar
Marital Status : Married
Date of Marriage: 22nd February, 1973
Spouse's Name : Late Smt. Manju Kumari Sinha
No. of Children : One
Educational : B.Sc. (Engineering)
Profession : Political & Social Worker, Agriculturist, Engineer
Permanent Address : Village - Hakikatpur, PO - Bakhtiarpur, District - Patna, Bihar
Present Address : Patna, Bihar
Position Held :
1985-1989 : Member, Bihar Legislative Assembly
1986-1987 : Member, Committee on Petitions, Bihar Legislative Assembly
1987-1988 President, Yuva Lok Dal, Bihar
1985-1988 : State Minister, Govt. of Bihar.
1987-1989 : Member, Committee on Public Undertakings, Bihar Legislative Assembly
1989 : Secretary-General, Janata Dal, Bihar
Elected to 9th Lok Sabha
1989-16/7/1990 : Member, House Committee (Resigned)
4/1990-11/1990 : Union Minister of State, Agriculture and Co-operation
1991 : Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)
1991-1993 : General-Secretary, Janata Dal
Deputy Leader of Janata Dal in Parliament
17/12/91-10/5/96 : Member, Railway Convention Committee
8/4/93-10/5/96 : Chairman, Committee on Agriculture
1996 : Re-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Estimates
Member, General Purposes Committee
Member, Joint Committee on the Constitution (Eighty-first Amendment Bill, 1996)
1996-1998 : Member, Committee on Defence
1998 : Re-elected to 12th Lok Sabha (4th term)
19/3/98-5/8/99 : Union Cabinet Minister, Railways
14/4/98-5/8/99 : Union Cabinet Minister, Surface Transport (additional charge)
1999 : Re-elected to 13th Lok Sabha (5th term)
13/10/99-22/11/99 : Union Cabinet Minister, Surface Transport
22/11/99-3/3/00 : Union Cabinet Minister, Agriculture
3/3/00-10/3/00 : Chief Minister, Bihar
27/5/00-20/3/01 : Union Cabinet Minister, Agriculture
20/3/01-21/7/01 : Union Cabinet Minister, Agriculture with additional charge of Railways
2004 : Re-elected to 14th Lok Sabha (6th term)
Member, Committee on Coal & Steel
Member, General Purposes Committee
Member, Committee of Privileges
Leader Janata Dal (U) Parliamentary Party, Lok Sabha
24/11/2005-24/11/2010 : Chief Minister, Bihar
26/11/2010-17/05/2014 : Chief Minister, Bihar
From 22/02/2015 : Chief Minister, Bihar
Countries Visited Singapore, Thailand
Havana (Cuba) and Moscow (Russia) - as a member of Indian Delegation to the World Youth Festival in 1978
Australia and France - as a Member of Indian Parliamentary Delegation to the IPU Conference
France, Switzerland and UK - as the Railway Minister
Japan - as the Agriculture Minister to attend Regional Conference of FAO in Yokohama
Other Information Activist of J.P. Movement (1974-77); was detained in 1974 under the Maintenance of Internal Security Act (M.I.S.A.) and also during Emergency in 1975; Founder-member, Samata Party Movement.